GŁÓD A KORPORACJE AGRARNE

Wg Martina Caparrosa….

Firma Monsanto kontroluje 90% światowego rynku roślin transgranicznych. Rośliny hodowane z nasion modyfikowanych genetycznie są znacznie wydajniejsze niż tradycyjne. Ale: wyjaławiają ziemię, potrzebują dużej intensyfikacji środków produkcji i uzależniają od producenta. Nasiona tracą moc w każdym cyklu i dlatego rolnicy muszą za każdym razem kupować nowe. Często tracą ziemię, gdyż nie mogą spłacić długów zaciągniętych na zakup nasion. Głód nie jest celem działania, jest skutkiem ubocznym niektórych działań korporacji. Jest skutkiem ubocznym globalnego świata.

Archer Daniels Midland, Bunge, Cargill, Louis Dreyfus – ABCD: te 4 firmy opanowały 75% światowego rynku zbóż. W 2005 r. ich obroty wyniosły 150, a w 2011 r. 320 mld USD. Cargill reklamuje się w taki sposób: jesteśmy mąką w twoim chlebie, pszenicą w twoim makaronie, solą w twoich frytkach, jesteśmy oliwą w twoich sałatkach, wołowiną, wieprzowiną, kurczakiem, które zjesz dziś wieczorem. Jesteśmy kukurydzą w twoich tortillach, czekoladą w twoich deserach, jesteśmy bawełną w twoim ubraniu, nawozem na twoich polach. 185 tys pracowników w 66 krajach. Osiąga trzy razy większe zyski niż Disney, 4 razy większe niż Coca-Cola. Obroty Cargilla wyniosły 120 mld USD w 2008 r. Cargill i inne wielkie koncerny mają na sumieniu wycinanie lasów, stosowanie i magazynowanie zakazanych środków chemicznych, niepłacenie podatków, wykorzystywanie pracy niewolniczej i pracy dzieci. Naciskają na rządy krajów, żeby zapewnić sobie preferencyjne warunki funkcjonowania np. niskie podatki, ulgi, itd. ABCD stara się utrzymać kontrole nad łańcuchem żywnościowym. Cargill stosuje nawóz fosfatowy w Tampie na Florydzie, stosuje go też na swoich plantacjach soi w USA i Argentynie. W fabrykach Cargilla ziarna soi mielone są na mąkę, która na statkach Cargilla płynie do Tajlandii, gdzie karmione są nią kurczaki. Następnie kurczaki są zabijane, patroszone i pakowane w zautomatyzowanych zakładach przetwórczych Cargilla. Flota Cargilla transportuje je do Japonii, USA i Europy. Ciężarówki Cargilla zawożą je do supermarketów, z których wiele należy do Cargilla.

Wielkie korporacje kontrolują rynek światowy i większość rynków krajowych. Jako niemal monopoliści w kupowaniu mogą dyktować ceny o wiele niższe niż te, jakich mieliby prawo oczekiwać producenci.

Dodaj komentarz