GŁÓD NA ŚWIECIE A GLOBALNI GIGANCI

39063514 – global network mesh. social communications background. earth map. vector illustration.

Wg Martina Caparrosa:

Globalne korporacje w tym firma Apple robi naprawdę dużo, żeby płacić jak najmniej podatków w krajach biednych. Nierówności pogłębiają się. W Indiach jest 53 miliarderów, 140 tys milionerów i 836 mln ludzi żyjących za mniej niż 20 rupii dziennie. Być biednym we współczesnym świecie to stawać wobec wyboru zjeść czy się napić, ubranie czy dach nad głową, nędza czy nędza.

Afrykańskie interesy: Glencore – szwajcarski koncern górniczy, właściciel największej kopalni cynku w Afryce, która znajduje się w Burkina Faso, jednym z najbiedniejszych państw świata. Formalnie właścicielem kopalni jest spółka zarejestrowana na Bermudach. Stosując różne triki kopalnia nie płaciła w BF podatków. Władze nie były w stanie wyegzekwować żadnych kwot. Kopalnia zdewastowała okolice, zniszczeniu uległy najżyźniejsze grunty. Glencore, który posiada również inwestycje w kopalnie metali rzadkich w Kongu nie ma sobie nic do zarzucenia.

Dzięki pomocy sprytnej kancelarii specjalizującej się w rajach podatkowych, Apple nie zapłacił jakichkolwiek podatków od kwot rzędu 128 mld USD. Jednocześnie jej szef mówi, że na Apple’u spoczywa „moralna odpowiedzialność” nie tylko za rozwój gospodarki USA ale również innych krajów.

5% najuboższych w USA ma większe dochody niż 60% ludności świata. 5% najuboższych Amerykanów razem ma dochody takie jak 5% najbogatszych Hindusów. Wystarczy znaleźć się wśród najuboższych w kraju emigracji, by żyć o wiele lepiej niż w swoim własnym. Prawie połowa bogactw świata – 46% znajduje się w rękach 1% mieszkańców. 70 mln ludzi posiada tyle co 7 mld. 85 najbogatszych ludzi świata (78 mężczyzn i 7 kobiet), ma więcej pieniędzy niż 3,5 mld biedniejszych. (wg organizacji humanitarnej Oxfam). Obroty biznesu związanego z luksusowymi hotelami w 2012 r. (wg Bain&Co.) wyniosły 165 mld USD. Doba w tych hotelach kosztuje średnio 700 USD.

Co  PIĘĆ sekund gdzieś na świecie umiera z głodu 1 dziecko.

Dodaj komentarz