Piszą o nas w „Gońcu Zabierzowskim”!!

Przedszkole Fantazja oraz szkoła podstawowa Horyzont w Bolechowicach k. Krakowa to placówki, które powstały z myślą o jak najwyższej jakości kształcenia (wiodąca jest metoda Montessori) oraz komfortowych warunkach pracy uczniów i wychowanków (specjalnie zaprojektowany i wybudowany na potrzeby edukacji budynek zlokalizowany w zielonej i spokojnej okolicy w tym własna kuchnia).

Nasza kuchnia – to co nas odróżnia

Aktualnie do naszej placówki uczęszcza ponad 200 dzieci, dla takiej liczby dzieci musimy codziennie zapewnić zdrowe, świeże i smaczne posiłki. Od samego początku zdecydowaliśmy, że nie zamierzamy korzystać z zewnętrznego cateringu. Główne problemy cateringu dla placówek edukacyjnych to: brak kontroli nad jakością i ilością przyjeżdżającego jedzenia, niższa jakość posiłków związana z koniecznością transportu, przekładania na miejscu oraz ograniczone możliwości kształtowania jadłospisów. M.in. dlatego konsekwentnie stawiamy na własną kuchnię. Na miejscu przygotowujemy i serwujemy naszym dzieciakom świeże posiłki, korzystając m.in. z lokalnych i sezonowych produktów.
Monitorujemy i ograniczamy ilość wyrzucanego jedzenia.

Wraz ze wzrostem liczby dzieci, kuchnia staje przed nowymi wyzwaniami. Problemem staje się optymalny dobór ilości przygotowywanego i serwowanego jedzenia oraz utrzymanie atrakcyjnego i urozmaiconego jadłospisu. Wychodząc naprzeciw kuchennym wyzwaniom w marcu 2018 r. rozpoczęliśmy współpracę z ekspertami z Venturis HoReCa. Ich innowacyjny system IT: KuMin.Sys automatyzuje proces monitoringu i zbierania informacji o strukturze, ilościach, przyczynach i wartości pieniężnej marnowanego jedzenia. Profesjonalne narzędzie, które dotychczas było zarezerwowany wyłącznie dla największych restauracji i hoteli, pracuje teraz w naszej kuchni dostarczając na bieżąco cennych informacji zarządczych. Pozwala nam to na korekty w ilości produkowanego jedzenia oraz w jadłospisie. Wyniki pokazały zbyt wysoki, możliwy do ograniczenia, poziom nadprodukcji jedzenia (to co przygotowujemy dla dzieci w stosunku do tego co rzeczywiście zjadają). Zaskakująca była również dla nas skala potencjalnych oszczędności wynikających z redukcji odpadów spożywczych.

Współpracę z ekspertami Venturis HoReCa rozszerzyliśmy o działania korygujące i naprawcze w celu ograniczenia ilości odpadów spożywczych, w tym nadprodukcji jedzenia. Wspólnie rozpoczęliśmy unikatowy na skalę naszego kraju program, którego celem jest optymalizacja kosztów operacyjnych poprzez ograniczanie ilości odpadów spożywczych. Nasze działania naprawcze skupione są na trzech kluczowych obszarach:

– zminimalizowanie nadprodukcji jedzenia, które nawet nie trafiało na talerze,
– zmniejszenie ilość resztek jedzenia pozostawianego na talerzach (edukacja dzieci, zmiany organizacji posiłków),
– modyfikacje jadłospisu (wyeliminowanie z menu najmniej popularnych dań, testowanie nowych dań i receptur).

Realizacja programu już przynosi pozytywne, realne efekty. Do tej pory podjęliśmy szereg aktywnych działań oraz inicjatyw:

– Dokonywanie ciągłego pomiaru ilości, struktury i wartości odpadów spożywczych z wykorzystaniem KuMin.Sys. Dzięki temu możemy na bieżąco oceniać efekty wprowadzanych działań naprawczych,
– Wprowadzamy działania korygujące menu (zmiana ilości wybranych potraw, całkowite wyeliminowanie pozycji generujących największe odpady oraz wprowadzenie nowych dań)
– Wymieniamy sprzęt kuchenny, pozwalający na wprowadzenie nowych elementów do jadłospisu (np. własnych ciast i pieczywa), przygotowywanie nowych potraw oraz poprawę warunków pracy,
– Tworzymy ogródek oraz kompostownik

Tylko jednoczesne działanie na wielu płaszczyznach, których wspólnym elementem jest zapewnienie wysokiej jakości żywienia przy jednoczesnym ograniczaniu ilości odpadów spożywczych, pozwoli na osiągnięcie wymiernego i trwałego sukcesu w tym obszarze.

Fantazja i Horyzont – pionierzy w skali kraju i Europy!

Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy pionierami w tej tematyce – nikt jeszcze w Polsce nie podjął się realizacji tam kompleksowego projektu w placówkach edukacyjnych w obszarze ograniczania marnotrawstwa jedzenia. Nasz wysiłek został już dostrzeżony przez zewnętrzne instytucje: zostaliśmy partnerem Małopolskiego Festiwalu Innowacji (https://www.festiwalinnowacji.malopolska.pl/), którego tematem przewodnim były innowacje społeczne, czyli rozwiązania wpływające na poprawę jakości życia społeczeństwa. Uczestniczyliśmy w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju 2018 (www.esdw.eu). Realizowanym programem zainteresowała się również ogólnopolska prasa – mieliśmy przyjemność gościć panią Martę Sapałę, dziennikarkę Tygodnika Polityka, która już kilka lat temu zaczęła zajmować się tematem marnotrawstwa jedzenia w Polsce oraz poszukiwaniem pozytywnym przykładów ograniczania tego zjawiska. Dopiero u nas, po raz pierwszy spotkała się z praktycznym podejściem do tematu obserwując kompleksowe rozwiązania tego problemu.

 

Dodaj komentarz