Projekt CLIKIS: przyjazne dla klimatu kuchnie szkolne (Kraków 13.06.2019)

13 czerwca w czwartek braliśmy udział w konferencji na zakończenie projektu CLIKIS: przyjazne dla klimatu kuchnie szkolne. Prezentacja dotyczyła naszych doświadczeń związanych z projektami ograniczania marnotrawstwa w placówkach edukacyjnych w Polsce w ramach programu: 'Z talerzyka wszystko znika!’.

http://pnec.org.pl/pl/component/content/article/3-aktualnoci-kat/662-zapraszamy-zmiany-klimatu-od-kuchni-konferencja-koncowa-projektu-clikis

Cztery kluczowe wnioski naszej prezentacji:
1. Nawet jeśli poprawi się jakość żywienia w placówkach edukacyjnych jedzenie wciąż w dużych ilościach będzie wyrzucane ponieważ normy żywieniowe nijak się mają do rzeczywiście zjadanych przez dzieci ilości jedzenia. Normy i stosowanie się do nich tylko potęgują marnotrawstwo.
2. Należy bezwzględnie monitorować i mierzyć ilość produkcji i nadmiar produkowanego jedzenia – tylko w taki sposób będziemy w stanie dopasować podaż do popytu i nie wyrzucać jedzenia. Korekta menu w kontekście co i ile jemy jest niezwykle ważna.
3. Organizacja posiłków w tym czas trwania, sposób podania, dodatkowe jedzenie w szkole (maszyny ze słodyczami, kantyny, bary, dokarmianie w postaci specjalnych programów UE, kanapki itd.), desery, wielkość porcji, itd. mają wpływ na to ile jedzenia wyrzucamy w placówkach edukacyjnych.
4. Jakość jedzenia oczywiście ma wpływ na to ile się zjada, ale problem jest znacznie bardziej złożony. Z naszych projektów wynika, że na ilości zjadane i ogólnie na nadprodukcję jedzenia ma wpływ około 100 czynników.

Dodaj komentarz