To, że jemy za dużo jest również marnotrawstwem jedzenia…

Miesiąc sierpień oraz wakacje kończymy postem dotyczącym – jakżeby inaczej – marnotrawstwa jedzenia. Tym razem aspekt niezbyt częsty. Włoscy naukowcy z Uniwersytetu w Teramo opublikowali niedawno raport pt.: Metabolic Food Waste and Ecological Impact of Obesity in FAO World’s Region, z którego wynika że zjadając zbyt dużo jedzenia marnujemy go 100 razy więcej niż wyrzucając. Nadwaga i otyłość prowadzi do metabolicznego marnowania jedzenia (metabolic food waste). Co roku z powodu nadmiaru zjadanego przez ludzkość jedzenia marnuje się w ten sposób 140 mld ton jedzenia. Dla porównania do śmieci trafia w tym czasie około 1,5 mld ton.

Marnujemy zasoby ziemi zajadając się przy tym na śmierć. Ma to również wysoki koszt środowiskowy. Okazuje się, że przejadamy się głównie żywnością wysokoprzetworzoną czyli taką, do produkcji której zużywa się najwięcej wody, energii, pracy ludzi, zasoby ziemi, emitując przy tym 240 mld ton CO2 rocznie. Jest to równowartość emisji CO2 w wyniku spalania paliw kopalnych przez siedem lat.

Więcej o raporcie patrz link: https://www.frontiersin.org/ar…/10.3389/fnut.2019.00126/full

W Polsce nadwagę i otyłość ma już 64% mężczyzn i 49% kobiet (patrz rynekzdrowia.pl z 2017 r.) Jest to również rosnący problem wśród dzieci i młodzieży….

Dodaj komentarz