Filozofia zero waste na przykładzie Restauracji Nolla w Helsinkach

Jeden z ostatnich ciekawych wątków na LinkedIn rozpoczęty przez Grzegorza Krzeminskiego dotyczył wprowadzenia dozownika masła do jednego z hoteli w Polsce. Czy to rewolucja eko, mały kroczek w dobrym kierunku czy może skupianie uwagi na nieistotnym w gruncie rzeczy szczególe?

Na tym tle przykład tym razem z Helsinek i restauracji Nolla. To zupełnie inne podejście, którego podstawą jest całościowa zmiana filozofii działania biznesu gastro. Nie chodzi w niej o zmniejszanie ilości odpadów i marnotrawstwa. Oni eliminują kosze na odpadki :). Zresztą posłuchajcie:

Filozofia zero waste w restauracji Nolla w Helsinkach: pomysł na zero waste narodził się z potrzeby zmiany sektora gastronomii i uczynienia go bardziej zrównoważonym środowiskowo, pokazując przy tym, że kreatywna i dobra kuchnia może iść w parze z podejściem eko.

Właściciele Nolla uznali, że współczesne praktyki dotyczące ograniczania odpadów i marnotrawstwa nie sprawdzają się – ich odpowiedzią na ten problem jest innowacyjne podejście do prowadzenia i zarządzania restauracją.

W Nolli nie znajdziemy kosza na odpady spożywcze, nie ma też jednorazowego plastiku. Żaden z produktów nie jest pakowany w plastik, torby próżniowe, folie itp. Każdy najmniejszy detal począwszy od ubioru pracowników, serwetek po nakrycia na stoły czy karty podarunkowe jest przemyślany zgodnie z duchem zero waste.

Nolla nie produkuje odpadów, również nie gotuje z resztek.
Restauracja współpracuje bezpośrednio z dostawcami, tak aby wspólnie przemyśleć, odrzucać i kontrolować opakowania oraz wybierać dobrej jakości głównie lokalne produkty ekologiczne, które są podstawą ich kuchni. Ich podejście do zrównoważonego rozwoju wychodzi poza temat odpadów spożywczych. Ściśle współpracują z inżynierami, architektami, projektantami, aby przemyśleć kwestie marnotrawstwa i odpadów. Celem strategicznym Nolla jest inspirować i zachęcać społeczność oraz inne restauracje do zaangażowania się w kwestie środowiskowe i mieć z tego wiele radości.

Dodaj komentarz