3 dni do rozpoczęcia naszej konferencji w Hotelu Sheraton Sopot

3 dni do rozpoczęcia konferencji o ograniczaniu kosztów gastro!

Tematy, które chcemy omawiać:

1. Jak bezpiecznie dla jakości usług obniżać koszty gastro?
2. Jak planować produkcję?
3. Czy podejście zero waste i ograniczanie marnotrawstwa jedzenia to będzie dominujący trend? Jak się chwalić naszymi pozytywnymi działaniami?
4. Jak motywować i zatrzymać na dłużej pracownika w gastronomii w sytuacji niedoboru ludzi na rynku pracy oraz wysokiej rotacji?
5. Jaka jest w praktyce rola szefa kuchni i jaka powinna być ?
6. Jaka jest przyszłość rynku gastro na Pomorzu i w Polsce ?

Zapraszamy!

PS: sposób podania posiłku na bufecie ma bardzo duże znaczenie w kontekście ograniczania marnotrawstwa jedzenia. 'Mniej i częściej’ jest w tym przypadku lepszym sposobem niż 'dużo i od razu’.

Pomiary 'food waste’ w jednym z hoteli w Warszawie a talerz w Gdańsku

Dziś z kolei zaczynamy pomiary 'food waste’ w jednym z hoteli w Warszawie! Dla równowagi zdjęcie największego talerza jaki w życiu widziałem – restauracja/ bar (?) Marche w Gdańsku gdzie jedzenie z bufetów dobiera się na ten mega talerz i płaci się jedną cenę niezależnie od dania – każde 10 dag wagi jedzenia to niecałe 4 zł. Zderzenie dwóch filozofii…Ależ byłoby ciekawe zmierzenie w takim miejscu resztek na talerzach

 

 

Pilotaż pierwszej na świecie aplikacji mobilnej do pomiaru 'food waste’!

Wraz ze Stowarzyszeniem Zero Waste organizujemy pilotaż pierwszej na świecie mobilnej aplikacji do pomiaru ilości, struktury i wartości jedzenia, które wyrzuca się w gospodarstwie domowym. Aplikacja ma również możliwość pomiaru innych odpadów takich jak: plastik papier, szkło, metal itd. W pierwszej kolejności chcielibyśmy objąć pilotażem około 20 w miarę różnorodnych gospodarstw domowych. UWAGA: na razie aplikacja działa tylko na Androida, potrzebna jest również waga kuchenna z bluetoothem i dobry dostęp do Internetu. Wagę ,jeśli jej nie macie, przekażemy. Wyniki zbierane są w chmurze i dostępne w czasie rzeczywistym w specjalnym panelu managera. Dodatkowe pytania oraz zgłoszenia proszę kierować bezpośrednio do mnie: tomasz.szuba@venturishoreca.com
 
Pomiar i uzmysłowienie sobie jaka jest skala 'food waste’ innych odpadów to pierwszy krok do ich redukcji!

Czy 'zero waste’ jest możliwe w hotelarstwie?

Kilka miesięcy temu (dokładnie w marcu 2018 r.) przedstawialiśmy koncepcję hotelu 'zero waste’ na spotkaniu z Grupą Orbis. Chodziło wówczas o dyskusję dotyczącą m.in. realności i opłacalności stworzenia hotelu, który kierowałby się zasadami minimalnego wpływu/odcisku na środowisko nie tylko w obszarze odpadów spożywczych, ale również w przypadku wody, energii, innych odpadów, itd.

Nie mówię o wykorzystywaniu medialnym hasła 'zero waste’ dla chwalenia się pojedynczymi, drobnymi pro-środowiskowymi i społecznych inicjatywami. Balonik w taki sposób można PR-owsko oczywiście pompować w nieskończoność. Chodzi o hotel, który jest konsekwentny w działaniu, ‘zero waste’ jest jego głównym celem. Hotel, który naprawdę oszczędza wodę, energię elektryczną, gaz, nie wyrzuca nadmiaru jedzenia, minimalizuje odpady, stosuje bio-detergenty, itd. itp. Hotel, który nie boi się komunikować swoich zasad gościom, kreuje też odpowiednie postawy.

Czy byłoby to rzeczywiście opłacalne biznesowo, a nie jako element CSR/PR?

Czy słyszeliście o podobnych pomysłach na stworzenie hotelu ‘zero waste’ realizowanych już gdzieś na świecie?

JAKO PIERWSI NA ŚWIECIE MIERZYMY ILOŚĆ 'FOOD WASTE’ NA WAKACYJNYM OBOZIE!

Jesteśmy nr 1!
Po raz pierwszy w Polsce i prawdopodobnie na świecie  zmierzymy ile odpadów spożywczych w tym nadmiaru jedzenia generuje wakacyjny obóz dla dzieci i młodzieży. W lipcu pod naszym patronatem poziom 'food waste’ zmierzy obóz wędrowny oraz obóz stacjonarny. Chcielibyśmy, aby monitoring ilości i struktury 'food waste’ był standardem na każdym wakacyjnym obozie. Istotnym elementem obydwu z tych obozów będzie specjalny program i dyskusje związane z budowaniem świadomości ograniczania marnotrawstwa żywności – wszędzie i w każdych warunkach.

Oczywiście opublikujemy szczegółowe dane/wyniki pomiarów!